niedziela, 27 lutego 2011

Rzeczoznawca z zakresu technologii drewna - po co, na co i dla czego?

      Kupujemy coraz więcej i coraz lepiej zrobione wyroby. Jednakże nawet najlepszemu producentowi czy rzemieślnikowi zdarzy się potknięcie.  Zdarzają się jednak przypadki "trudne" , gdzie strony nie mogą dojść do porozumienia. W tym przypadku konieczne jest podjęcie kroków prawnych w celu ustalenia rzeczywistego stanu wyrobu lub usługi. Najczęściej rolę mediatora spełnia Rzecznik Praw Konsumenta lub Stały Polubowny Sąd Konsumencki działający przy wojewódzkich oddziałach PIH, np. http://www.wiih.rzeszow.pl/ , http://www.wiihkielce.prot.pl/ . Aby przeprowadzić mediacje , często potrzebna jest opinia rzeczoznawcy z danej dziedziny.Najłatwiej znaleźć odpowiedniego rzeczoznawcę na liście PIH, publikowanej na stronach wojewódzkich oddziałów PIH. Można też skorzystać z pomocy biegłego sądowego. W tym przypadku należy pamiętać, iż biegły może wykonać dla firmy lub osoby prywatnej opinię jako rzeczoznawca a nie jako biegły sądowy. Opinie wykonywane jako biegły można wykonywać wyłącznie dla i na zlecenie Sądu. Jeżeli ktoś robi inaczej, to znaczy że łamie prawo i taka opinia nie ma żadnej wartości. ,
       Jak przygotować się na wizytę rzeczoznawcy ?  Należy przygotować :
1.Posiadane dokumenty - faktura , umowa, protokoły odbioru lub przekazania, zamówienie, potwierdzenia dostawy, raporty z badań wilgotności itd.
2.Przedmiot sporu  w stanie bez zbędnych ingerencji . Należy zabezpieczyć oświetlenie i swobodny dostęp.
3.Listę wad, uwag i ewentualnych wniosków
4.Przygotować adres sklepu lub www, gdzie można zobaczyć wzór lub ofertę na daną  usługę będących podstawą do zawarcia umowy
Zwykle oględziny wyrobów z drewna trwają od 1 do 3 godzin.
Mamy opinię na piśmie i co dalej? Opinia nie jest wyrokiem, a jedynie dowodem w sprawie, pomagającym odpowiednim, uprawnionym do tego osobom, podejmować prawidłową decyzję.  Jest opinią eksperta na podstawie przedstawionego przedmiotu sporu i porównaniu go z przedstawionymi dokumentami lub wzorami.
      Ile to kosztuje? Każda opinia jest inna i w związku z tym, nie ma sztywnego cennika . Za każdym razem należy indywidualnie ustalić kwotę należności . Najlepiej zapytać : opinie@vp.pl .

Identyczne dokumenty i przygotowania należy przedsięwziąć przed wykonywaniem przez biegłego opinii dla Sądów Powszechnych.

 Zeschnięcie się klepek posadzki drewnianej nie jest ostatnio rzadkim widokiem . Wysoko sprawne systemy grzewcze i wentylacyjne nie wyposażone jednakże w system nawilżania, powodują większość zniszczeń powstających na wskutek spadku wilgotności drewna poniżej 6%.
Źle izolowane lub niedostatecznie wyschnięte podłoża betonowe powodują wyłódkowania lub nawet odspojenia klepek posadzki od podłoża posadzki . Wg mnie , wilgotność podkładu betonowego , mierzona na głębokości ocieplenia,  nie powinna przekraczać 1,7% CM.  Często tz. "suche" podłoża,  po badaniu okazują się mieć 5% CM .
Wilgoć może wnikać w elementy drewniane także ze ścian. Jest to bardzo rzadki przypadek, ale się zdarza. Wilgotność drewna na schodach powinna mieć około 7 - 11%. Nie jest to jednak norma dla wszystkich pomieszczeń. W wielu domach wilgotność elementów schodów wynosi do 14% i nie powoduje żadnych zniszczeń. Spowodowane jest to mikroklimatem panującym w danym pomieszczeniu.




Jakość podkładów betonowych to osobny temat. Źle wykonane wylewki samopoziomujące lub inne błędy wykonania podkładu często kończą się odspojeniem klepki wraz z warstwą podkładu.










Karol Kopeć


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz