poniedziałek, 25 lutego 2013

( Robaki ) czyli owady w drewnie - z praktyki rzeczoznawcy technologii drewna

Wiele osób zastanawia się , czy otworki w elementach drewnianych są oznaką zaatakowania drewna przez owady- techniczne szkodniki drewna. Oczywiście otwory, czyli inaczej chodniki owadzie są oznaką żerowania owadów w drewnie. Ale czy są one aktywne w chwili oględzin , to już sprawa dyskusyjna.

Wiele gatunków owadów żeruje w drewnie składowym ( tartaki / składy leśne) wiatrołomach czy w drewnie drzew rosnących. Najlepszym przykładem są chodniki Drwalnika paskowanego oraz Rytla pospolitego.
Te owady nie mają zwyczaju mieszkać w drewnie suchym i dla tego chodniki tych gatunków są dopuszczone nawet przez normę EN 942:2007 dla stolarki drewnianej.   Wymieniona norma nie dopuszcza występowania chodników owadzich w klasie jakości J2 i J5. W pozostałych klasach, czyli od J10 do J50 chodniki są dopuszczalne. Dla porównania, odkryty rdzeń nie jest dopuszczalny od klasy J2 do klasy J20 włącznie. Czyli jest bardziej niepożądany i szkodliwy niż chodniki , choć klienci praktycznie nie reklamują tego typu wady. Klasa J2 wymagana jest jedynie dla powierzchni przylg. Pozostałe powierzchnie okien i drzwi mają klasę jakości od J10 do J50.
Dla porównania wg normy PN_ EN 13228 oraz PN_EN 13226, przy parkietach z drewna dębowego , chodniki owadzie dopuszczalne są jedynie w klasie "trzeciej" czyli oznaczonej popularnym "kwadratem".
Jednakże należy pamiętać, iż PN/EN są w tej chwili dobrowolne i jeżeli wytwórca określa swoją normę na dany sortyment produkty, to te parametry mają znaczenie priorytetowe.

Tak wiec zanim rozpoczniemy alarm , poprośmy  o poradę fachowca .
Karol Kopeć

Otwory pozostałe po żerowaniu owadów na powierzchni  ramy okiennej. 

Zaszpachlowany otwór. Widoczne jest  zabarwienie drewna  wokół otworu - reakcja obronna drzewa na atak owadów. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz