niedziela, 1 stycznia 2012

Stawki podatku Vat - Konserwacja Zabytków.


I znowu budzimy się w nowym roku podatkowym.   Niestety Nasze dziedzictwo kulturowe nie jest priorytetem. 
Stawka 23% podatku vat na prace konserwatorskie to wyrok śmierci dla wielu obiektów.

Oto kilka cytatów z sieci:
"Od 1 stycznia 2012 r. zaczną obowiązywać zmienione stawki VAT na niektóre towary i usługi. Poniższa tabela przedstawia towary i usługi, których obejmą zmiany:
Nazwa towaru lub usługi
Stawka VAT w 2011 r.
Stawka VAT w 2012 r.*
Odzież  i dodatki odzieżowe dla niemowląt (bez względu na symbol PKWiU)
8%
23%
Obuwie dziecięce (bez względu na symbol PKWiU)
8%
23%
Usługi polegające na prowadzeniu prac konserwatorskich i restauratorskich
Zwolnione
23%
Usługi świadczonych przez instytucje gospodarki budżetowej (§ 44 rozp. VAT)
Zwolnione
23%
Wyroby medyczne dot. in vitro (§ 45 rozp. VAT)
8%
23%
*W przypadku, gdy relacja długu publicznego do PKB przekroczy 55% od dnia 1 lipca 2012 r. nastąpi wzrost stawek VAT (stawka podstawowa będzie wynosić 24%).
Oraz ciekawy artykuł  autorstwa Moniki Pogroszewskiej :
"Z pisma MF wynika, że do stosowania stawki 23 proc. VAT zobowiązują nas przepisy UE.
"Przepisy dyrektywy 2006/ 112/WE nie przewidują dla prac konserwatorskich i renowacyjnych dotyczących obiektów zabytkowych zarówno zwolnienia od podatku, jak i stawki obniżonej. Oznacza to, że przedmiotowe usługi co do zasady powinny być docelowo objęte stawką podstawową. Obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. regulacje ustawowe nie mogły już dłużej zawierać rozwiązań przewidujących zwolnienie od podatku od towarów i usług dla tych usług" – pisze MF.
"W ocenie Ministerstwa Finansów roczny okres jest okresem wystarczająco długim na dostosowanie się do wprowadzonych rozwiązań ustawowych. Nie przewiduje się, aby okres ten miał ulec wydłużeniu" – czytamy.
Resort zaznacza, że objęcie prac konserwatorskich podstawową stawką VAT nie oznacza, że wydatki te muszą również wzrosnąć o 23 proc.  Przedsiębiorcom przysługuje bowiem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tymczasem przy świadczeniu usług zwolnionych nie mają takiego prawa.
Poza tym zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku 150 tys. zł. Zwolnienie to dotyczy również podatników prowadzących prace konserwatorskie i renowacyjne dotyczące obiektów zabytkowych, jeżeli ich obroty nie przekraczają tej kwoty.
Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków zapowiada, że będzie apelować do ministerstwa o przedłużenie zwolnienia.
– Wprowadzenie stawki 23 proc. przełoży się na wzrost cen. Oznacza to, że będziemy wykonywać mniej prac konserwatorskich – mówi Jacek Rulewicz, sekretarz generalny stowarzyszenia."
Źródło : http://www.rp.pl/artykul/766044.html?print=tak&p=0

Zastanówmy się nad stwierdzeniem " Resort zaznacza, że objęcie prac konserwatorskich podstawową stawką VAT nie oznacza, że wydatki te muszą również wzrosnąć o 23 proc.  Przedsiębiorcom przysługuje bowiem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tymczasem przy świadczeniu usług zwolnionych nie mają takiego prawa."
To następne przekłamanie rzeczywistości.  Stwierdzenie powyższe ma sens jedynie dla firm - składników łańcucha podatkowego. Ostateczny płatnik, najczęściej osoba lub organizacja bez prawa do odliczenia podatku vat, musi zapłacić kwotę powiększoną o 23% i nic tego nie zmienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz