niedziela, 4 września 2011

Władysław Ślesiński "Konserwacja zabytków sztuki - Rzemiosło artystyczne"

"Konserwacja zabytków sztuki" prof. Ślesińskiego jest wg mnie jedną z najciekawszych pozycji z tego zakresu. Ogrom wiadomości i zakres źródłowy jest naprawdę imponujący. Jednakże , tak jak w każdym tego typu monumentalnym dziele wkradają się  błędy. Czas także nie oszczędza tego typu publikacji. Postęp technologiczny pomiędzy 1995 ( pierwsze wydanie ) a czasem obecnym jest ogromny.
     Zalecane w książce środki ochrony drewna w postaci pięciochlorofenolu, alfachloronaftalenu, czterochlorometanu, karbolineum czy sławnego HCH ( Lindan ) są już dawno wycofane z powszechnego użytku lub ich zastosowanie jest marginalne, jednakże Autor nie ma wpływu na postęp techniczny i każda praca z tej dziedziny wcześniej czy później staje się nieaktualna. Niestety część konserwatorów "utknęła" na tym poziomie i z uporem wypisują w zaleceniach konserwatorskich stosowanie ww środków.
     Co innego, gdy czytamy o grzybach domowych atakujących drewno. Prof. Ślesiński napisał, iż grzyb domowy właściwy (stroczek łzawy ( rosisty ) Serpula lacrymans / Merulius lacrymans ) nie rozwija się w drewnie o wilgotności poniżej 20% wilgotności (strona 16 , wers 6 ) . Nie jest tak do końca. Stroczek rzeczywiście może rozwijać się drewnie przy wilgotności drewna na poziomie  od 20%  ( najlepiej 28%, 18-23'C ) jednakże jak sama nazwa wskazuje, grzyb ten "łzawi" czyli wytwarza wilgoć. W wyniku rozkłady tkanki drzewnej, stroczek potrafi wytworzyć nawet 100 L wody z 1m3 zaatakowanego drewna. Wilgoć ta służy mu do zawilgocenia drewna suchego, co umożliwia dalszą ekspansję grzyba. Tak więc twierdzenie o wilgotnościowej granicy ochronnej na poziomie 20% wilgotności drewna jest w przypadku stroczka chybione.
      Dlatego dla wszystkich, chcących posiadać aktualną i fachową wiedzę z zakresu ochrony drewna, proponuję książkę " Ochrona drewna" A.Krajewski, P.Witomski oraz inne aktualne pozycje tych Autorów.  Moim zdaniem jest to jedna z najlepiej napisanych książek z tej dziedziny a fachowość informacji w niej zawartych nie podlega dyskusji.
Karol Kopeć


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz